Правозахисні програми

Правозахисні програми

Допомога

Громадська приймальня надає членам організації безкоштовну правову допомогу. Під час прийому ви маєте можливість з’ясувати свої права у галузі кримінального, кримінально-процесуального законодавства і адміністративного судочинства. Варто пам’ятати, що правозахисники Всеукраїнської громадської правозахисної організації «Об’єднання Богдана Хмельницького» не можуть замінити адвоката в процесі судового і досудового слідства і не мають це на меті. Вони можуть лише допомогти члену організації розібратися у правовій ситуації, використовуючи свій досвід, допомогти скласти процесуальний документ та ін.

Для отримання допомоги ви маєте зателефонувати секретарю комітету і записатися на прийом. При собі необхідно мати членський квиток і копії документів, що стосуються вашого питання.

Консультація може відбуватися в один чи два етапи що залежить від складності питання і обсягу документів, які необхідно вивчити. Правозахисник, що проводить консультацію, самостійно призначає дату наступного прийому.

У разі непорозумінь, які можуть виникнути під час прийому, звертайтеся до голови комітету.

 

ПРАВОЗАХІСНІ ПРОГРАМИ ОРГАНІЗАЦІЇ

Як ми допомагаємо членам нашої організації захищати свої права?

 

Програма 1. Гаряча лінія.

Програма 2. Розсилання повідомлень.

Програма 3. Комісії.

Програма 4. Акції протесту.

Програма 5. Акції «Кулак».

 

Програма 1. Гаряча лінія.

Програма «Гаряча лінія» об’єднує два напрямки діяльності:

Безкоштовні консультації з правових питань по телефону.

Безкоштовні консультації членів організації під час прийому в громадській приймальні.

Консультації по телефону. Якщо ви чи ваші родичі знаходитеся у критичній ситуації (наприклад, у разі незаконного арешту або інших незаконних дій з боку слідчого або судді), ви маєте можливість отримати пораду з правових питань від правозахисників Всеукраїнської громадської правозахисної організації «Об’єднання Богдана Хмельницького» по телефону «гарячої лінії» — (044) 228-63-68. Важливо пам’ятати, що питання повинно бути конкретним, наприклад, роз’яснення певної норми права або вирішення конкретної ситуації. Але, якщо ваше питання потребує вивчення документів, вам краще звернутися до громадської приймальні організації.

Громадська приймальня. Громадська приймальня надає членам організації безкоштовну правову допомогу. Під час прийому ви маєте можливість з’ясувати свої права у галузі кримінального, кримінально-процесуального законодавства і адміністративного судочинства. Варто пам’ятати, що правозахисники Всеукраїнської громадської правозахисної організації «Об’єднання Богдана Хмельницького» не можуть замінити адвоката в процесі судового і досудового слідства і не мають це на меті. Вони можуть лише допомогти члену організації розібратися у правовій ситуації, використовуючи свій досвід, допомогти скласти процесуальний документ та ін.

Для отримання допомоги ви маєте зателефонувати секретарю комітету і записатися на прийом. При собі необхідно мати членський квиток і копії документів, що стосуються вашого питання.

Консультація може відбуватися в один чи два етапи що залежить від складності питання і обсягу документів, які необхідно вивчити. Правозахисник, що проводить консультацію, самостійно призначає дату наступного прийому.

У разі непорозумінь, які можуть виникнути під час прийому, звертайтеся до голови комітету.

 

Програма 2. Розсилання повідомлень.

Багато наших співвітчизників стикаються з байдужістю в тих державних установах, які б мали контролювати діяльність правоохоронців і суддів. Зазвичай скарги без розгляду відправляються тим, на кого скаржилися, і спочатку здається, що скаргами нічого домогтися. Але це не так. Навіть за умови суцільної корупції кожний чиновник вразливий, а його посада – бажана для багатьох інших. Кожна скарга кладеться «під сукно» до того часу, коли хтось не забажає «здвинути» певного чиновника. В цю мить вашу скаргу «піднімуть» і вивчать. Іноді буває, що скарга потрапляє до людини, яка дійсно підкорюється закону і сумлінно виконує свої обов’язки. Але і в цьому випадку немає гарантії, що скаргу розглянуть, якщо вона, наприклад, складена неналежним чином. Далеко не всі мають юридичну освіту або мають можливість користуватися допомогою досвідчених юристів. А тому скарги часто мають певні вади, є незрозумілими або не містять обов’язкових посилань чи інших даних, без яких скарга не може бути розглянута по суті. Іноді скаржник не знає функції і повноваження державних установ, в які надсилається скарга, внаслідок чого чиновники мають можливість на законних підставах відмовити у розгляді, посилаючись на те, що зазначене питання не в їх компетенції.

Всеукраїнська громадська правозахисна організація «Об’єднання Богдана Хмельницького» має досвід боротьби з вказаним явищем. Ми пропонуємо членам нашої організації скористатися цим досвідом і нашою допомогою. Якщо ви вважаєте, що ваші права порушуються, ви маєте подати заяву до комітету, а правозахисник на підставі вашого звернення напише скарги всім державних установам, які мають обов’язок поновлювати ваші порушені права. В цьому випадку до державних установ потраплять скарги, оформлені належним чином, а правозахисники організації зможуть контролювати їх хід серед бюрократичних лабіринтів. Користь від цієї програми подвійна:

Правозахисниками підмічено, що регулярне оскарження дій слідчого або судді значно впливає на їх поведінку. Згодом порушень стає все менше, а формальностей у відносинах – все більше, що вкрай потрібно для успішної стратегії захисту.

Регулярне оскарження дій слідчого або судді ефективно використовується під час складання апеляційної чи касаційної скарги – всі порушення ретельно описані у необхідному вигляді.

Ми не вимагаємо високого рівня підготовки заяви про порушення ваших прав, але є певні вимоги щодо змісту заяви:

1. Заява завжди повинна починатися із зазначення, хто ви, в чиєму провадженні знаходиться справа, статей, за якими пред’явлено обвинувачення, та номера справи.

2. Потрібно вказати, що об’єктивно трапилося (без вигадок і домислів) і до чого це призвело.

3. В заяві має бути зазначено, що ви просите, а саме: «Прошу вас відповідно до п. 3.2.4., 3.3.1. Статуту Всеукраїнської громадської правозахисної організації «Об’єднання Богдана Хмельницького» докласти зусиль для захисту моїх порушених прав і законних інтересів», або, якщо з заявою звертається захисник чи адвокат члену організації: «Прошу вас відповідно до п. 3.2.4., 3.3.1. Статуту Всеукраїнської громадської правозахисної організації «Об’єднання Богдана Хмельницького» докласти зусиль для захисту порушених прав і законних інтересів члену організації (П.І.Б.)»

4. Заява повинна бути підписана особисто членом організації або його законним представником (захисником чи адвокатом). Заява, підписана родичем члена організації, який не є законним представником, є неприйнятною для цієї програми.

Підкреслюємо, що ця програма передбачає захист ваших прав, зазначених у кримінально-процесуальному кодексі України, а тому її ефективність напряму залежить від того, наскільки активно ви використовуєте ваші процесуальні права: заявляєте клопотання, надаєте покази, висловлюєте зауваження та ін.

 

Програма 3. Комісії.

Повна назва цієї програми – «Громадський контроль за відправленням правосуддя».

Більшість судових процесів в Україні відбувається з порушенням наданих стороні захисту прав, що без сумніву призводить до незаконного і несправедливого засудження. Судова влада поки що не готова об’єктивно оцінювати дії суддів і всіляко захищає «своїх». А тому скарги на дії суддів в 99% випадків просто ігноруються. У більшості випадків довести факти зловживання владою і порушення процесуальних прав підсудного вкрай важко. Не допомагає навіть аудіо- і відеофіксація судового процесу, а тому більш надійним способом доказування є свідки незаконних дій.

Законодавець надав громадянам можливість контролювати діяльність судді: принцип гласності і відкритості судового процесу гарантований Конституцією України.

Програма передбачає створення комісії в складі 5 осіб, яку очолює правозахисник комітету. Члени комісії проходять необхідний інструктаж, як потрібно поводитися в суді і на що звертати увагу. Складений за результатами роботи комісії акт містить в собі покази свідків, які засвідчують факт, що відбувався у них на очах. Цей акт може бути використаний як додаток до скарги на дії судді.

Підготовчі дії: Член організації, який вважає, що його права можуть бути порушені або порушуються суддею, має скласти заяву.

 

зразок

 

Голові (назва) комітету

ВГПО  «Об’єднання Богдана Хмельницького»

члена організації П.І.Б. № членського квітка або свідоцтва

ЗАЯВА

 

Прошу Вас направити комісію для громадського контролю за відправленням правосуддя під час судового розгляду кримінальної справи, порушеної проти мене. Судове засідання відбудеться (дата, назва суду, адреса) під головуванням судді (П.І.Б.).

 

Дата

Підпис

 

В призначений час члени комісії приходять до залу судових засідань і спостерігають за процесом. Звертатися до членів комісії під час судового засідання є неприпустимим, тому що суддя може скористатися цим для видалення членів комісії із залу.

Після судового засідання члени комісії складають акт про виявлення факту незаконних дій і підписують його. Копія акту передається підсудному або його захиснику.

 

Програма 4. Акції протесту.

Демократичний устрій держави можливий лише за умови надання громадянам права збиратися і висловлювати свої думки з тих чи інших громадських і політичних питань. Таке право закріплене в Конституції України, і саме цей законний, демократичний спосіб боротьби за права членів організації використовує «Об’єднання Богдана Хмельницького» . На мою думку, проведення акцій протесту найбільш ефективно у двох випадках:

1. Коли є необхідність терміново вплинути на ситуацію, що склалася, або якщо порушення прав людини має продовжуваний характер (катування підозрюваного протягом перших 3-10 діб після затримання, ненадання підсудному можливості використати його законні права під час судового розгляду та ін.).

2. Якщо орган державної влади зволікає з постановленням (прийняттям) рішення (розглядає звернення у термін більший, ніж передбачено законом).

Акції протесту в обох випадках (як, до речі, і в багатьох інших) допомагають швидко і ефективно вирішити ситуацію і поновити права члена організації.

Підготовчі дії: Для того, щоб скористатися допомогою «Об’єднання Богдана Хмельницького» потрібно написати заяву на ім’я голови комітету.

 

зразок

 

Голові (назва) комітету

ВГПО  «Об’єднання Богдана Хмельницького»

члена організації П.І.Б. № членського квітка або свідоцтва

 

ЗАЯВА

 

У зв’язку з порушенням прав (моїх або вказати П.І.Б. члена організації) прошу Вас підтримати моє рішення про проведення акції протесту і надати необхідну допомогу. Функції організатора акції беру на себе. Зобов’язуюсь дотримуватися закону і громадського порядку під час проведення акції, а також не порушувати положення Статуту ВГПО «Об’єднання Богдана Хмельницького». Докладний опис ситуації, якою було викликано моє рішення про проведення акції протесту, додається.

 

Дата

Підпис

 

Перш за все голова комітету з’ясовує приводи для проведення акції протесту, складає повідомлення і подає його до органів місцевого самоврядування. Організатор акції протесту має попередньо узгодити з головою комітету сценарій, час і місце проведення акції, а також зміст листівок та інших агітаційних матеріалів. Інформація про акцію протесту та причини її проведення розповсюджується серед журналістів, громадських організацій і політичних партій. Комітет надає технічну допомогу у проведенні акції, а саме плакати, штендери, листівки, звукопідсилювальну апаратуру.

В призначений час організатор разом із правозахисником комітету розпочинає акцію протесту згідно із затвердженим сценарієм. Члени організації, що приймають участь в акції, мають виконувати розпорядження організатора і правозахисника.

Після проведення акції комітет контролює розгляд державними установами вимог, які були висунуті учасниками акції.

 

Програма 5. Акції «Кулак».

Назва акції – «Кулак» – виникла через кількість державних установ, навколо яких вона проводиться. Їх п’ять: Генеральна прокуратур України, Секретаріат Президенту України, Верховний Суд України, Міністерство внутрішніх справ України і Верховна Рада України. Мета цього заходу – наочно показати найвищим державним чиновникам, скільки громадян України не вдоволено роботою їх підлеглих. Завдяки вказаним акціям підвищується авторитет організації в цілому, що змусить чиновників з повагою ставитися до кожного члену організації і його законних прав.

Участь члену організації в акції „Кулак” вимагає наступної підготовки:

Потрібно скласти скаргу на ім’я відповідного високопосадовця (генерального прокурора, Президента України, ін.), де зазначити, які саме ваші права були порушені, наслідки порушення, в також що ви просите. Бажано, щоб обсяг вашої скарги не перевищував два друкованих аркуша.

За тиждень до початку акції (дату проведення акції можна з’ясувати на сайті організації або по телефону) член організації має подати заяву про участь в акції і додати копію підготовленої скарги.

зразок

 

Голові Центрального Комітету

ВГПО  «Об’єднання Богдана Хмельницького»

члена організації П.І.Б. № членського квітка або свідоцтва

ЗАЯВА

 

Прошу Вас включити мене до складу учасників акції протесту, яка відбудеться (дата) біля будівлі (назва установи). Текст скарги на (кількість) аркушах додається. Прошу Вас подати від мого імені цю скаргу до вказаної державної установи та контролювати хід її розгляду. З правилами проведення акції ознайомлений. Зобов’язуюсь не порушувати громадський порядок та виконувати розпорядження організатора акції.

 

Дата

Підпис

 

Правила проведення акції: У призначений час представники Центрального Комітету разом із членами організації встановлюють напроти входу до державної установи агітаційні плакати і звукопідсилювальну апаратуру. Акцію починає правозахисник Центрального Комітету, який оголошує текст звернення до високопосадовця від імені всіх членів організації, після чого учасники акції за допомогою гучномовця розпочинають оголошення своїх скарг в порядку, зазначеному в списку, що складений Центральним Комітетом. Під час акції також розповсюджуються інші агітаційні матеріали, підготовлені комітетами організації.

Після оголошення всіх звернень правозахисник організації передає їх до канцелярії державної установи.

Протягом місяця після проведення акції Центральний Комітет контролює розгляд скарг державною установою, а в разі необхідності звертається до Окружного адміністративного суду м. Києва з приводу бездіяльності державних службовців.

Члени організації, що приймали участь в акції, зобов’язані повідомляти Центральний Комітет про результати розгляду їх звернень після отримання письмової відповіді на скаргу.