Законодавці не хочуть виключати ст.375 КК, щоб не виглядати захисниками суддів, — голова ВГС

0
31

Кримінальна відповідальність за неправосудне рішення, при нечіткому визначенні цього поняття, є нічим іншим як неприкритим тиском на суд. Змінити це важко, оскільки проблема не стосується законодавців, які водночас не хочуть виглядати захисниками суду.

Таку думку сьогодні висловив голова Вищого господарського суду Богдан Львов на VI Всеукраїнському форумі ААУ з публічного права.

«Ми одна з небагатьох країн світу, яка зі статтями про відповідальність з якихось інших міркувань (мається на увазі за винагороду чи хабар – ред.) має ще й ст.375 КК. І мені здається, що її існування до цього часу зумовлене виключно тим, що немає жодного автора законодавчої ініціативи, який би запропонував її вилучити, бо це сприйматиметься як захист суду», — зазначив голова ВГС.

За його словами статистика застосування цієї статті говорить про те, що її існування не є необхідним. В провадженні зараз близько 500 кримінальних справ і жодного вироку. Фактично, щоб суддя поніс відповідальність, потрібне неправомірне рішення, а органи досудового слідства мають зафіксувати факт змови судді.

«Скажімо, він на мікрофон каже: «Так, я знаю, що таке рішення прийняти не зможу, але за винагороду — зможу». Фактично — це теоретична конструкція, та ми маємо неприкритий тиск на суд. А що робити, коли йдеться про колегіальне рішення? Кримінальна відповідальність індивідуальна. Хтось не написав окремої думки, але на якій стадії він зупинився: на стадії помилки, на стадії свідомого винесення неправосудного рішення? А може в нього інша думка?», — зауважив Б.Львов.

На думку голови ВГС, без відповідей на ці питання та чіткого визначення поняття «неправосудності», існування ст.375 КК є нічим іншим як неприкритим тиском на суд.