Ми спробуємо Вам розповісти як треба себе вести при проведенні слідчих дій — проведення обшуку у вашому будинку — квартирі або офісі.

Ні для кого не секрет, що обшук і виїмка це самі неприємні слідчі дії для людини, тому що вони проходять на території його особистого комфорту, на території, де знаходяться особисті речі. Важливою обставино при здійсненні обшуку є самі порушення, які допускають правоохоронці, які можуть відіграти важливу роль при доведенні вашої невинуватості.

1. Важливо : не впускайте до приміщення правоохоронців, невідомих осіб без відповідного документа про здійснення обшуку або виїмки. Статтею 13 КПК зазначено, що не допускається проникнення в помешкання особи, крім як за вмотивованим судовим рішенням. Таке рішення видає правоохоронним органам слідчий суддя на підставі клопотання правоохоронних органів з підтримки такого клопотання прокуратурою. Під правоохоронними органами ми розуміємо, що це (міліція, податкова міліція, УБОЗ, ДСБЕЗ, ВБНОН, СБУ, прокуратура та інші підрозділи, які мають право проводити слідчі дії).

2. Якщо правоохоронці заходять до вашого приміщення без належних документів, то відразу ж викликайте наряд міліції за номером 102. Якщо ви викликали міліцію, і вона приїхала, вам необхідно пояснити міліціонерам які прибули про те, що у вашому будинку намагаються провести або вже провели незаконні слідчі дії без вмотивованого рішення суду. Про це треба говорити і тоді, коли ви викликаєте міліцію, тому що дзвінки на номери 102 записуються і зберігаються, певну кількість часу. У будь-який момент ви можете послатися на цей факт, коли будете готувати скарги на недобросовісних правоохоронців. Це одне з найбільш швидких і дієвих рішень, яке ви можете прийняти в такій ситуації.

3. Наступний крок, Ви повинні написати в наглядовий орган (прокуратуру) скаргу на тих співробітників, які до вас приходили. Найпоширеніша помилка людей, які будують свою лінію захисту в такому порядку, полягає в тому, що вони часто не мають повних даних співробітників міліції, які до них намагаються проникнути в житло. Для початку треба ознайомиться з посвідченнями цих співробітників і переписати всі дані в плоть до номера посвідчення. Інакше, коли ви будете писати скаргу в прокуратуру, у вас не буде встановлених осіб, які намагалися проникнути до вас, прокуратура не зможе покарати непорядних правоохоронців у зв’язку з неможливістю встановити їх особи.

4. Якщо ж правоохоронці прийшли здійснювати слідчі дії і у них є вмотивоване рішення суду на проведення таких дій.

Для початку звертаю вашу увагу на те, в якому складі має проходити саме слідча дія. При слідчій дії (обшук), завжди призначений старший групи, який приймає рішення з усіх питань, що виникають при проведенні обшуку. З практики, це слідчий або оперативний співробітник. З ними обов’язково повинні бути присутніми 2 понятих, які повинні бути присутніми при проведенні обшуку від початку і до кінця. Це необхідно для дотримання законності проведення слідчої дії та встановлено нормами КПК. Найчастіше просять сусідів виступити понятими при проведенні слідчих дій. Звертаю вашу увагу на той факт, що понятими не можуть бути співробітники правоохоронних органів при виконанні.
В іншому випуску ми Вам розкажемо, що робити

Як підсумок, хотілося б зазначити, що в багатьох випадках проведення обшуку правоохоронці знаходять невідомі Вам предмети, речовини, зброю. З метою уникнення подальших негативних наслідків не беріть до рук будь які предмети, які Вам будуть давати правоохоронці. Адже однин дотик і на предметі злочину Ваш відбиток. Краще не потрапляти в такі ситуації…