Під тиском жінок сейм Польші відмовився від криміналізації абортів

0
36

Польські жінки домоглися того, що сейм Польщі відхилив законопроект, який передбачав повну заборону на аборти. Адже у разі ухвалення відповідного акту порушницям, а також лікарям, які допоможуть позбутися плоду, загрожувало тюремне ув’язнення.

У центрі Варшави на минулому тижні пройшла демонстрація одягнених у чорне жінок, які провели акцію протесту під назвою «Чорний понеділок». Жінки виступали проти заборони абортів і відмовлялися від роботи, навчання та виконання домашніх обов’язків. Прикладом для них став схожий страйк ісландських жінок у 1975 році.

Якби законопроект був схвалений, покарання за аборти в Польщі стали б такими ж жорсткими, що й у двох інших католицьких країнах — Мальті та Ватикані. Санкція передбачала за аборт 5-річне тюремне ув’язнення. Буцегарня загрожувала б також лікарям, які сприятимуть перериванню вагітності.

Противники ініціативи стверджують: новації можуть призвести до того, що жінки, в яких стався викидень, можуть опинитись у статусі підозрюваних у намірі штучно перервати вагітність.

Міністр закордонних справ Польщі Вітольд Ващиковський піддав критиці учасників протестів. «Ми розраховуємо на серйозні дебати з питань життя, смерті й народження. Ми не розраховуємо на карнавальні акції, що створюють непотрібні проблеми».

Урешті-решт, у сеймі вирішили не дратувати жінок і відхилили цю законодавчу ініціативу. Хоча перед тим її підтримав премьер-министр Беата Шидло та фракція «Закон і справедливість», яка становить парламентську більшість.

Утім, у Польщі й нині діють серйозні обмеження на аборти. Винятки передбачені для випадків, коли життя жінки наражається на небезпеку або є висока ймовірність серйозного й незворотного пошкодження зародка. Також заборона не поширюється на переривання вагітності, яка виникла в результаті акту насильства або інцесту, що слід підтвердити в судовому порядку.

До європейських країн зі схожими законами входять Ірландія, Андорра, Ліхтенштейн і Сан-Марино, а також Північна Ірландія.